Jak zwymiarować sprężynę - Instruckja
W artykule poniżej postaramy się przybliżyć kilka metod i sposobów doboru sprężyn skrętnych do bram segmentowych. Sprężyny skrętne są elementem za pomocą którego masa płata bramy segmentowej jest równoważona. Dobór odpowiedniej sprężyny skrętnej wykonywany jest na podstawie wielu parametrów składowych bramy. Należy dlatego wszystkich pomiarów dokonywać ze staranną dokładnością a wszystkie zmiany parametrów sprężyny we własnym zakresie bez konsultacji z kompetentnym serwisem tego typu urządzeń mogą doprowadzić do nieodpowiedniego działania bramy lub nawet jej uszkodzenia.
I. Sposób nr.1 – Tabliczka znamionowa
Najprostszy sposób to odczytanie danych z tabliczki znamionowej bramy. Większość producentów bram podaje informacje na temat sprężyn na tabliczkach znamionowych. Możemy tam także znaleźć takie informacje jak numer seryjny bramy, wagę płata bramy czy liczbę obrotów naciągu sprężyn. Jeżeli producent podaje dokładne dane w postaci kodu: typ 2×6,5×109 – to odczytujemy to jako średnica 67mm grubość drutu 6,5mm i długość całkowita sprężyny 1090mm. Niektórzy producenci kodują wymiary w inny sposób np: bramy garażowej Hormann serii 40 EPU, LPU a bramy przemysłowe L110, L11. Natomiast firma Novoferm określa swoje bramy symbolami 521 , 522. Są to symbole sprężyn o określonych parametrach. Springserwis posiada bazę wymiarów i długości „kodowanych” sprężyn większości producentów, co ułatwia zamówienia oraz skraca czas ich realizacji.
II. Sposób nr. 2 – Kalkulator sprężyn
Dobór sprężyn za pomocą odpowiedniego programu – kalkulatora sprężyn.
Jeżeli klient nie posiada informacji z tabliczki znamionowej bramy, i nie ma informacji na temat rodzaju i wymiarów sprężyn, należy wymiarować bramę: szerokość, wysokość bramy, ponadto dokonać pomiaru średnicy bębnów na które nawija się lina, ewentualnie określić rodzaj prowadzenia bramy i wagę płata bramy. Wagę m2 można uzyskać u producenta bramy, a jeżeli jest to nie możliwe- ważymy płat bramy- w następujący sposób: stawiamy bramę na wadze np łazienkowej – luzujemy sprężyny, odczytujemy wynik pomiaru.
Wagę bramy/m2 płata bramy i otrzymujemy wage m2.
Wysyłamy takie informacje do Springserwis i resztę pozostawiamy w rękach doradców.
III. Sposób nr.3 – Wymiarowanie własne
Najłatwiejszy a przez to i najczęściej stosowany sposób doboru sprężyn to opisane poniżej „wymiarowanie”. Przy zamówieniu sprężyn skrętnych wymagane jest podanie ich dokładnych parametrów
Określamy:
1. Średnica drutu.
2. Średnica wewnętrzna sprężyny.
3. Długość całkowita nienaciągniętej sprężyny.
4. Kierunek zwoju sprężyny.
Dodatkowymi informacjami może być : rodzaj zakończenia sprężyny czy średnica wału.
Poniżej znajdziecie Państwo dokładną instrukcję parametryzowania sprężyny skrętnej, które należy wykonać z należytą dokładnością.
A. Średnica drutu sprężynowego (d).
Pomiaru średnicy drutu sprężynowego należy dokonać z dokładnością do ćwierci milimetra. W celu uzyskania tak dokładnego pomiaru należy na sprężynie skrętnej dokonać za pomocą suwmiary ewentualnie odliczyć i zaznaczyć 20 zwoi, a następnie zmierzyć ich długość. Zmierzoną długość należy podzielić przez 20. Uzyskany wynik będzie stanowił średnicę drutu sprężynowego.
X/20 = d
X – długość odcinka sprężyny na 20 zwojach
d – średnica drutu sprężynowego
B. Średnica wewnętrzna sprężyny (Dw).
W praktyce pomiar średnicy wewnętrznej sprężyny jest utrudniony. Jednak
znormalizowanie wymiary czopów sprężynowych producentów bram ułatwia ten fakt. Najczęściej spotykanie średnice to . 51mm, 67mm, 95mm, 133mm, 142mm, 152mm.
C. Długość całkowita sprężyny (L).
Wymiarowanie długości sprężyny powinien być dokonany w stanie gdy sprężyna jest nie nakręcona – luźna. W przypadku pękniętej sprężyny uszkodzonej pomiaru dokonujemy sumując długości dwóch lub więcej kawałków sprężyny. Jeśli pomiar jest dokonywany na sprawnej sprężynie należy ją zluzować za pomocą odpowiednich narzędzi zachowując przy tym szczególną ostrożność. Pomiar długości sprężyny nie powinien obejmować końcówek sprężyny.
Długość sprężyny można również otrzymać mnożąc całkowitą liczbę zwoi przez grubość drutu np:
L=d x z
L- długość sprężyny
d- średnica drutu
z- liczba zwoi
D. Kierunek skrętu sprężyny.
Każda sprężyna skrętna posiada określony kierunek skrętu – lewo lub prawoskrętna. Nie zawsze brama posiada lewa i analogicznie prawa sprężynę o tych samych wymiarach, i parametrach. Dlatego zamawiając komplet sprężyn należy poddawać parametry każdej ze sprężyn. Podobnie nie każda brama posiada lewoskrętna i prawoskrętna sprężynę, istnieje firmy które do produkcji bram ze względu na parametry bramy używają jednej sprężyny, a w dużych ciężkich bramach spotyka się sety złożone z 3,4 a nawet 5 sprężyn. Aby wyeliminować ewentualną pomyłkę należy określić kierunek skrętu sprężyny, jeżeli stawiając sprężynę w pionie drut skraca się z kierunkiem ruchu zegara tj. sprężyna prawoskrętna jeżeli odwrotnie tj sprężyna lewoskrętna zegara.
E. Średnica wału i sposób okucia sprężyny.
Średnica wału, na którym są zamocowane sprężyny odgrywa ważna rolę ze względu na sposób zakończenia – okucia sprężyny. Stosowane w bramach segmentowych wały mogą mieć różną średnicę: najpopularniejsze to 25,4mm; 32mm; 35mm; 40mm oraz wałek sześciokątny o promieniu R-32mm.
Kontakt
Potrzebujesz pomocy?
Potrzebujesz pomocy ? Napisz email lub zadzwoń do nas!
biuro@springserwis.pl
500 25 25 36